Page 1 of 5
Night Ride d. 7/6 kl. 21:30 i rude skov ved holte hallen
Posted: 28 May 2007, 22:50
by Jais
Er der nogle der må være ude for deres mor efter 22:00
Og er friske på at lave lidt 24 timers træning?
Schønberg og jeg kommer og gir den 24T gas… Jeg kan desværre ikke fredag eller lørdag…
Posted: 28 May 2007, 23:00
by Peter Christensen
Jeg vil også prøve at dukke op.
Posted: 29 May 2007, 06:30
by Morten Hartvigsen
jeg er med, go chance for at chekke at ens lys er i ok stand
Posted: 29 May 2007, 08:36
by Hanne
Morten Hartvigsen wrote:jeg er med, go chance for at chekke at ens lys er i ok stand
Såfremt jeg kan, er jeg på - er det hvor vi plejer at mødes om søndagen ?
Posted: 29 May 2007, 09:02
by Jais
Hanne wrote:
Såfremt jeg kan, er jeg på - er det hvor vi plejer at mødes om søndagen ?
Lad os bare sige det.... altså ved Holte hallen..
Jeg regner med at cykle fra Gentofte kl. ca. 20:30
Posted: 29 May 2007, 10:12
by Straarup
God idé, men kan desværre ikke - god tur
Posted: 29 May 2007, 10:26
by Casper Ortvald
den er jeg med på, skal bare lige ha lidt strøm på knallert batteriet

Posted: 29 May 2007, 15:47
by Schønberg
Jeg mangler mere end bare strøm. Hvilken lamper kører I med. Jeg har en maler lampe i kælderen, men ikke en forlængerledning der er lang nok. Hvad skal man ha monteret for at kunne se sporet ?
Posted: 29 May 2007, 17:25
by Casper Ortvald
Schønberg wrote:Jeg mangler mere end bare strøm. Hvilken lamper kører I med. Jeg har en maler lampe i kælderen, men ikke en forlængerledning der er lang nok. Hvad skal man ha monteret for at kunne se sporet ?
Jeg har selv lavet to lamper.
Den ene er ligesom de mange "PVC-Lygter", dog har jeg taget Hoved fra en Stor Maglite, hvorI en Halogenspot lige passer i. Den er så direkte til et 12v Blybatteri.
Lige Pt har jeg en 36graders 35W pære i, so gir en MASSE lys i breden, men har lige fået en mere strømsparene Pære på 24grader 35W.
Den har jeg så monteret på styret med en Rør-holder, og batteriet passer næsten ned i en af de billige flaskeholdere.
Godt med lys i breden, Vejer det onde, men ingen lys ved deffekt, da lygten er fastmonteret, og du kan ikke se om hjørner.
Den anden Lampe er til Hjelmen, hvor jeg har fundet en MOFFO (Mother Fucker) pære på 111mm og monteret på en lille metal skinne sat fast på hjelmen med strips. Pæren (som er hele lygten) vejer Intet, og er på 8grader, og 35W, men er MEGA effektiv. Godt med Lys i længden, ikke så bred i strålen. Vejer ikke noget, men er desværre ikke beskyttet mod grene og vand (har påtænkt en lille plexiglas beskytter), og er bange for at det Blir MEGET mørkt hvis jeg falder !!
Batteri er som sagt Bly, og har lige pt brugt et stort 7.2 Amp/H som gir mig ca 2½ time og vejer over 2kilo. Nu skal jeg så i BilTema imorgen, da de har et 4½ Amp/H batteri som gir mig 1time og 20 min, og som vejer godt det halve
Hvis nogen skal ha noget med i Biltema, så gi et ring på 31 224 224.
Håber det ga lidt ide til en lygte (jeg hjælper gerne med at stykken en sammen hvis du behøver assistance)
Posted: 29 May 2007, 17:35
by Dan
Jeg har en 16W Lupine Passubio som jeg brugte sidste år og igennem vinteren. Det giver rigtigt godt lys. Til gengæld kunne jeg ikke forestille mig meget mindre lys end altså ca 15W. Vigtigste er at den sidder på knoppen så den følger øjnene.
Posted: 29 May 2007, 17:43
by Diana
Casper Ortvald wrote:Schønberg wrote:(jeg hjælper gerne med at stykken en sammen hvis du behøver assistance)
Jeg er fuldstændig brændt sammen på det punkt

.... Har lavet en "DMK" edition 1 med et pvc rør....og et kæmpe M..... F..... af et batteri, men den holder ikke lys som lovet... Så inden 24 timer skal jeg have styr på det lys... kan godt være, jeg har behov for lidt prof elektriker assistance...
Vi ikke købe en lygte...synes de gode er for dyre

.... så hellere prøve at få styr på min egen... eller måske låne en..??

Posted: 29 May 2007, 21:31
by Jakob 'J-Lo' Lohmann
VI kan sikkert på Hustlerrabat på Lupine.
Posted: 29 May 2007, 21:39
by Dan
Jeg har allerede lånt min lygte ud til en af outsiderne i solo-klassen.
Mr Dark Horse aka Fætter Guf. Han er i skarp træning...

Posted: 29 May 2007, 21:56
by Jakob 'J-Lo' Lohmann
Say no more....

Posted: 29 May 2007, 22:20
by Dan