På dagens tur til Nødebo var vi flere (2) som havde problemer med at se den rute som vi havde downloaded!
Vi kunne kun se ruten når vi zoomede ind og holdt knappen inde, ellers ikke.
Kan det skyldes den måde som Garmin kortet og Postha korten er lagret på?
Søren K. som ikke har Postha kort kunne uden problemer vise vej udfra den downloadede rute!
Garmin igen, igen.
- Jan Lohmann
- 3000+ posts = spammer
- Posts: 3069
- Joined: 23 Nov 2003, 20:59
- Location: Farum
- Contact:
Garmin igen, igen.
Chamois Buttt'r ~ buksecreme u. parabener
- Niels G Henningsen
- 3000+ posts = spammer
- Posts: 4112
- Joined: 16 Jan 2006, 21:03
- Location: 2860 Søborg
Bo har ret....Der er dog en mulighed for at se ruten selv med Postha aktivt...Og jeg synes faktisk det fungerer bedre end navigation, da man ikke får pop up meddelelser der skjuler kortet...Og det kan i øvrigt være svært at læse, når det går over stok og sten....
Gem sporet som GPX track i GPX mappen på din Edge -konverter evt på www.GPSies.com - og fra menu/where to/saved rides vælg turen og istedet for "naviger" så vælg "map set up"....Her kan man så sætte hak i "show on map".
På den måde er sporet synligt selv med Postha kort...og man kan have en god håndfuld spor fremme samtidig ...win win
Gem sporet som GPX track i GPX mappen på din Edge -konverter evt på www.GPSies.com - og fra menu/where to/saved rides vælg turen og istedet for "naviger" så vælg "map set up"....Her kan man så sætte hak i "show on map".
På den måde er sporet synligt selv med Postha kort...og man kan have en god håndfuld spor fremme samtidig ...win win
mvh Niels Henningsen
Jeg er nødvendigvis ikke blot skide arrogant.......
hører bare ikke specielt godt, selv med høreapparater ....
Jeg er nødvendigvis ikke blot skide arrogant.......
hører bare ikke specielt godt, selv med høreapparater ....
- Jan Lohmann
- 3000+ posts = spammer
- Posts: 3069
- Joined: 23 Nov 2003, 20:59
- Location: Farum
- Contact:
Jeg havde nu ikke Postha kortene installeret med har brugt kortet fra
http://openmtbmap.org/download/#maps
med de kort er det ikke noget problem at bruge rutevisningen på edge'en.
Kortene er rimeligt detaljereet - langt mere end noget standard Garmin kort ihvertfald.
Denne side er iøvrigt god mht. til kort:
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/OSM_ ... n/Download
- der er lidt af hvert....
Og hvis man mangler noget til ski:
http://www.skidea.com/index.php?page=home
http://openmtbmap.org/download/#maps
med de kort er det ikke noget problem at bruge rutevisningen på edge'en.
Kortene er rimeligt detaljereet - langt mere end noget standard Garmin kort ihvertfald.
Denne side er iøvrigt god mht. til kort:
http://wiki.openstreetmap.org/wiki/OSM_ ... n/Download
- der er lidt af hvert....
Og hvis man mangler noget til ski:
http://www.skidea.com/index.php?page=home