Truvativ


H12 beretning....

 
Skriv nyt emne   Besvar indlægget    Team Hustler Forum Indeks -> Hustlerne
Vis foregående emne :: Vis næste emne  
Forfatter Besked
Jakob 'J-Lo' Lohmann
3000+ posts = spammer


Indmeldt: 22. nov 2003
Indlæg: 9597
Geografisk sted: 3540 L.Y.N.G.E!

IndlægSkrevet: 2008.05.15 22:57    Emne: H12 beretning.... Besvar, med citat

Rivette/Sram H12 timers

Team blækklatten 2 + 4 mands hold.

Vi var 6 debutanter til mtb løb, ét 2 mands (Morten og Jimmy) og ét 4 mandshold (frank, Michael C, Michael H og Brian).


Fra venstre Michael H, Morten, Jimmy, Brian, Michael C og Frank

En enkelt på 4 mandsholdet måtte låne sin brors mtb for at være med, men han mente ikke, at der var så stor forskel fra hans normale racercykel, han blev klogere.. Surprised)

Lørdag morgen med et opkald fra morten ved 7:30 tiden. Han var lige stået op( bor i Roskilde) og ville bare lige høre hvornår det startede. Så Jimmy måtte starte fra 2 mandsholdet. Ellers var resten af drengene mødt op. Der var lidt snakken og lampefeber i krogene efter at have set resten af deltagerne an.. De så noget mere fitte og klar ud.. med hjulsæt betydelig dyrere end vores mtbs.
Nå men starten gik, Jimmy startede for 2 mandsholdet og Frank fra 4 mandsholdet. Frank var vist den eneste i feltet med kakibukser og sweatshirt (Kakibukserne overlevede kun 2 runder, så kom der nogle ubrugte cykelbukser på) Surprised)


Jimmy med Peace tegn og Frank i sweatshirt og kakibuks!

Vi havde aftalt kun at køre en runde hver for herefter at se om der kunne være luft til 2 runder senere. På 4 mandsholdet gik skiftene, således Frank, Michael C, Brian og Michael H. Efter at alle havde været ude på en omgang, så må vi indrømme at ruten var rigtig fed, men også meget hård med 4 opkørsler på kælkebakken. Fedt med masser af singletracks og stadig masser af plads til overhalinger. Der var faktisk kun positive tilråb hele dagen igennem, super.
Morten fik endda et godt råd mht. at sadlen lige burde sættes 2 cm op, dette blev gjort på ruten med det samme Surprised) og som det ses på billedet, så var det et godt råd!


Morten er glad for rådet

I løbet af dagen måtte 2 mandsholdet holde en mindre pause midt på dagen, da knæene begyndte at drille lidt for Jimmy. Men han vendte tilbage og kørte videre uden problemer efter lidt pause.
På 4 mandholdet blev der kørt hele dagen igennem, Frank og Michael havde lidt ekstra energi til at køre et par stints på 2 omgange.


Jimmy på djævlebakken
Tak for lån af billedet til pixelution.dk

Vi lå i løbet af dagen og konkurrerede lidt med vores teltnaboer, men fik det psykiske overtag efter luften røg ud af dem(Christian) med et brag. Eller var det luftmadrassen Surprised)


Christian fra konkurrerende hold på sprunget luftmadras

De fleste fra holdene drak energidrikken fra pladsen, spiste hustlergryden med velbehag, fik lidt energibarer, pastasalat mm. Indenbords. Men Michael H fra 4 mandsholdet var standhaftig, han drak den medbragte Coca Cola og havde også en ordentlig portion kanelsnegle med.. Speciel racermad måske ? Mon Tbikes eller TeamRivette er på samme kost Surprised)


Michael H på sin brors mtb

Da klokken var 20 fulgtes Jimmy og Brian ud på sidste omgang. Den blev taget lidt tilbagelænet, så der var tid til at nyde naturen op af bakkerne.. Efter at have set resultatlisterne endte 4 mandsholdet på en 32 plads, så der er plads til forbedringer til næste år.
2 mandsholdet endte på en 69 plads. Tror de napper et 4 mandshold næste år.

Efter at have pakket hurtigt sammen, drog vi til kajakklubben, puha 2 franske varme hunde skyllet ned med en kop øl gjorde godt. Men trætheden begyndte at melde sig, så vi smuttede hjem af efter præmieoverrækkelsen.



Forskel på top og bund, frank overhales af Jonas P.
Tak for lån af billedet til Pixelution.dk

Så tak for en super dag, er sikker på at vi er klar næste år, dog med lidt flere km i benern.

Mvh. Brian fra Blækklattens Hotteam.
_________________
Kedsomhed? Smut forbi min blog, det er sjovere end at sove med åbne øjne i arbejdstiden! [ fede fingre ]
Tilbage til toppen
Vis brugerens profil Send privat besked Send email Besøg brugerens webside
Jakob 'J-Lo' Lohmann
3000+ posts = spammer


Indmeldt: 22. nov 2003
Indlæg: 9597
Geografisk sted: 3540 L.Y.N.G.E!

IndlægSkrevet: 2008.05.15 22:58    Emne: Besvar, med citat

Ja... ikke min, men en af de fede historier til Garmin Race Rapport på www.h12.dk - det var lettest at parkere den her og linke!

Jak
_________________
Kedsomhed? Smut forbi min blog, det er sjovere end at sove med åbne øjne i arbejdstiden! [ fede fingre ]
Tilbage til toppen
Vis brugerens profil Send privat besked Send email Besøg brugerens webside
Vis ikke emner ældre end:   
Skriv nyt emne   Besvar indlægget    Team Hustler Forum Indeks -> Hustlerne Alle tidspunkter er GMT + 2 timer
Side 1 af 1

 
Gå til:  
Du kan ikke skrive nye indlæg i dette forum
Du kan ikke besvare indlæg i dette forum
Du kan ikke rette dine indlæg i dette forum
Du kan ikke slette dine indlæg i dette forum
Du kan ikke stemme på afstemninger i dette forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group